Klinik Psikolog Gizem Savruk
Blur background of young asian woman sitting at desk and surfing internet on portable computer. Focus on wireless laptop. Concept of freelance and technology.

Online Terapi

Online terapi, genellikle görüntülü görüşme ile internet üzerinden profesyonel ruh sağlığı danışmanlığı sağlanmasıdır. Bu uygulama, daha öncelerde kullanılsa da COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana popülaritesini hızla artırarak, bir hastanın kendi evinin güvenliğinden ve rahatlığından nitelikli bir terapistle bağlantı kurmasına olanak tanımıştır.

Online Terapi Etkili Midir?

Online terapi çok daha yeni bir terapi şekli olmakla birlikte, mevcut kanıtlar birçok kişi için yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini göstermektedir. Kendi evinizin güvenliğinden konuşmak, sorunlarınız hakkında açılmanızı bile kolaylaştırabilir. Çevrimiçi terapi ayrıca dünyanın herhangi bir yerinden nitelikli bir uzmanla iletişim kurmanızı sağlarken, yüz yüze görüşmenin masraflarından, seyahat süresinden ve rahatsızlığından kaçınmanızı sağlar.

Online Terapinin Faydaları Nelerdir?

Kolaylık: Online terapi, hızlı bir internet bağlantısına sahip olduğunuz her yerden yardıma erişebileceğiniz anlamına gelir. Randevulara gitmek, trafikle mücadele etmek veya toplu taşıma araçlarıyla uğraşmak, park etmek, bekleme odasında oturmak, çocuk bakımı için ödeme yapmak veya işten izin almak için zaman ve para harcamanıza gerek yoktur. İnsanları yüz yüze terapi almaktan alıkoyan engellerin çoğu, çevrimiçi terapinin sağladığı kolaylık sayesinde ortadan kalkar.

Rahatlık ve güvenlik: Kendi evinizin konforunda ve güvenliğinde çevrimiçi bir terapistle görüşmek genellikle açılmanıza, daha savunmasız olmanıza ve bir terapi seansı sırasında ortaya çıkabilecek zor duygularla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Hareketlilik sorunlarınız, kronik hastalığınız veya evinizden çıkmanızı zorlaştırabilecek bir durumunuz varsa (örneğin agorafobi veya sosyal anksiyete bozukluğu gibi) çevrimiçi terapi ideal bir çözüm olabilir.

Online Terapi Herkes İçin Uygun Olmayabilir

Yüz yüze terapinin çevrimiçi terapiye tercih edilebileceği bazı durumlar hala vardır. Gündelik hayatınızda epeyce donmalar, koplamalar yaşıyor veya kendinize zarar vermeye eğilimliyseniz ya da başka bir kriz durumuyla karşı karşıyaysanız, bir terapist uzaktan çalışmak yerine yüz yüze çalışarak size yardımcı olmak için çok daha iyi bir konumda olacaktır.