Klinik Psikolog Gizem Savruk


Kendinizi sıkışmış hissetmek zor bir duygu olabilir. İlerleyemediğinizi hissedebilir veya nasıl ilerleyeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Kendinizi sıkışmış hissettiğinizde, başkalarının hayatları yolunda giderken sizin gitmiyor gibi görünebilir. Kendinizi sıkışmış hissetiğiniz yaygın alanlar arasında evlilik veya ilişkiler, işler, düşük öz saygı, kişisel tatmin eksikliği ve hırs kaybı yer alabilir.

Kendinizi sıkışmış hissettiğinizde, bu genellikle hayatınızda bir şeylerin değişmesi gerektiğinin işaretidir. Bununla birlikte, korku ve çaresizlik sizi daha uzun süre sıkışmış halde tutabilecek iki yaygın durumdur.

Nasıl 'Çözülür'

Sıkışıp kaldığınızda, düşünceleriniz hayal kırıklığı ve diğer rahatsız edici duygularla gölgelenebilir. Ancak, cesaretinizin kırılmaması önemlidir. “Takıldığınızı” düşündüğünüz şey, ilerlemeden önce yeni büyüme, güç ve bilgi için bir bekleme yeri olabilir.

Kendinizi sürekli bir çıkmazda gibi hissetseniz de doğru odaklanma ve zihniyetle “çıkmazdan” kurtulabilirsiniz. Bazen ihtiyaç duyulan tek değişiklik budur.

İşte sıkışmışlıktan kurtulmak için bazı ek ipuçları:

Günde en az 15 dakikanızı dürüst ve açık bir zihinle koşullarınız üzerinde düşünmeye ayırmak faydalı olabilir.

Mevcut koşullarınızı değerlendirmek için zaman ayırın. Ne kadar zor olsa da durumunuzu değerlendirmek gereklidir. Günde en az 15 dakikanızı dürüst ve açık bir zihinle koşullarınız üzerinde düşünmeye ayırmak faydalı olabilir. Neden ilerleyemeyeceğinizi hissettiğinizi düşünmeye çalışın. Arkasına saklanıyor olabileceğiniz bahanelerin farkına varmak ve aklınıza gelen her türlü düşünce veya farkındalığı günlüğe kaydetmek de önemlidir. Seçimlerinizi sahiplenmek sizi eylemlerinizden sorumlu kılar. Bu çok zor olsa da inanılmaz derecede güçlendirici de olabilir. Başkaları sizin ilerlemenizi engelleyemez.

Mevcut durumunuzu kucaklayın. İçinde bulunduğunuz koşulları kucaklamak, mevcut durumunuzun ötesine geçmenin ilk adımıdır. Bu, olanlardan hoşlandığınız anlamına gelmez. Bunun yerine, ilerlemek için bir plan oluşturabilmeniz için bunun gerçekleştiğini kabul edersiniz. Yolculuğunuzu siz kontrol edersiniz. Kabul etmek, her ne kadar boynu bükük bir eylem gibi gözükse de tam tersi cesaret isteyen, daha aktif olunarak yapılan bir eylemdir.

Nasıl ilerlemek istediğinizi düşünün. Nasıl ilerlemek istediğinizi tam olarak bilmeseniz de takıldığınız yerden kurtulmak için olasılıkları düşünmek ve yazmak çok önemlidir. Tarafsız bir kişiyle konuşmak da faydalı olabilir, çünkü durumu farklı bir bakış açısıyla değerlendirmenize ve ilerlemek için düşünmemiş olabileceğiniz olasılıklar bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Dı̇kkate Alınması Gereken Dı̇ğer Hususlar

Kendinizi sıkışmış hissetmemeniz için gereken sürenin kişiye ve duruma göre değişebileceğinin farkında olmanız önemlidir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Siz ve sizin koşullarınız bir başkasınınkiyle aynı değildir. İlerlemek bir yolculuktur, maraton değil. Her seferinde bir adım atmak yavaş bir süreç gibi gelebilir, ancak genellikle en etkili olanıdır.

Mevcut durumunuzla ilgili günlük değerlendirmeleriniz sırasında, kaydettiğiniz ilerlemeyi görebilmek için şu anda üzerinde çalıştığınız veya daha önce tamamladığınız adımları göz önünde bulundurun. Koşullarınızı ve ileriye dönük planlarınızı sahiplenmek çok önemli olmakla birlikte, kendinize ve yapabileceğiniz hatalara karşı aşırı eleştirel olmamak da çok önemlidir. Ve bazen yeniden odaklanmanız gerekir. Günlük değerlendirmeler önemlidir, ancak durumunuza düzenli olarak ara vermek de önemlidir. İlerlemenin bir parçası da kendinize iyi bakmaktır. Öz bakım ve olumlu öz konuşma pratiği yapın.

Aksiliklerin veya beklenmedik engellerin cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Bu engeller ilerleme planlarınızı değiştirmenize neden olsa da, hedefinizi hala kontrol edebilirsiniz. Hatalara ve engellere büyüme fırsatları olarak bakmaya çalışın, böylece hedeflerinize ulaşmak için daha da donanımlı olursunuz.

Bazen, yaşadığınız başka sorunlar ilerlediğinizi hissetmenizi engelleyebilir. Tamamen çözülmek için kaygı ve diğer sorunları da ele almak yardımcı olabilir.

Profesyonel Yardım Almaktan Korkmayın

Terapi, ilerlemenize yardımcı olmak için etkili bir yol olabilir. Özellikle de en iyi çabalarınıza rağmen kendinizi durmuş gibi hissetmeye devam ettiğinizde. Terapiye gitmek bir zayıflık işareti değildir.