Klinik Psikolog Gizem Savruk

 

Uyurgezerlik ve uykuda konuşmanın her ikisi de parasomni adı verilen bir grup davranışa aittir. Bunlar uyku sırasında ortaya çıkan olağandışı veya zararlı davranışlar. Uykuda konuşma en yaygın parasomnilerden biridir. 2010 yılında yapılan bir araştırma, insanların %68,8’inin hayatlarının bir döneminde uykuları sırasında konuştuklarını ortaya koymuştur. Aynı araştırmaya göre, insanların %22,4’ü en az bir kez uyurgezerlik yaşamıştır.

 

Hem uyurgezerlik hem de uykuda konuşma birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Bazen bir ruh sağlığı sorununun belirtileridir ve her ikisi de psikolojik sıkıntıya neden olabilir ve ilişkilere, işe ve hatta genel yaşam memnuniyetine müdahale edebilir.

 

Uyurgezerlı̇ğe Ne Sebep Olur?

 

Bazen uyurgezerlik, kişinin uyanmasının çok zor olduğu derin uykuda meydana gelir. Normalde, bir kişi uyuduğunda yürümekten ve diğer karmaşık davranışlardan sorumlu kaslarını felç eder. Bir nörotransmitter olan GABA, uyurgezerliğin önlenmesinde rol oynayan başlıca kimyasallardan biridir. GABA iskelet kaslarını felç etmek için çalışmadığında, kişi uykusu sırasında yürüyebilir, yemek yapabilir ve hatta araba kullanmaya çalışabilir.

 

Uyurgezerlik çocuklarda daha yaygındır. Bazı araştırmalar bunun nedeninin GABA salgılayan nöronların çocuklarda hala gelişmekte olması olabileceğini öne sürmektedir. Çocuklarda uyurgezerlik 8 ila 12 yaş arasında zirve yapma eğilimindedir. Uyurgezer çocuklarda, bir kişinin uyanık göründüğü ancak kafasının karışık veya farkında olmadığı durumlarda ortaya çıkan konfüzyonel uyarılma adı verilen bir durum da olabilir. Uyurgezer bir kişiyi uyandırmak zor olsa da bunu yapmanın tehlikeli olduğu bir efsanedir. Bununla birlikte, uyurgezerlik nöbetinden uyandırılan bir kişinin kafası karışabilir veya telaşlanabilir.

 

Uykuda Konuşmaya Ne Sebep Olur?

 

Uykuda konuşma, yetişkinlere kıyasla çocuklarda daha yaygındır. Tipik olarak hızlı göz hareketi (REM) uykusu sırasında gerçekleşir. Yetişkinler depresyondaysa, kabus görüyorsa veya uyuşturucu ya da alkolün etkisi altındaysa uykularında konuşma olasılıkları daha yüksektir.

 

Uykunuzda Yürümek veya Konuşmak Bı̇r Uyku Bozukluğu Mudur?

 

Uyurgezerlik ve uykuda konuşmanın her ikisi de uyku bozukluğu olarak kabul edilir. Uyku apnesi, uykusuzluk veya uykuda davranış sorunları gibi başka uyku bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır. Hem uyurgezerlik hem de uykuda konuşma ailelerde görülme eğilimindedir.

 

Uyurgezerlik ve uykuda konuşma erkeklerde kızlardan daha yaygındır, ancak araştırmacılar bunun nedenini bilmemektedir. Her ikisi de 12 yaşına kadar azalma veya kaybolma eğilimindedir, ancak kaybolmadıklarında kişiye bir uyku bozukluğu teşhisi konulabilir.

 

Uyurgezerlik ve Uykuda Konuşma ile İlişkili Ruh Sağlığı Sorunları

 

Bir dizi ruh sağlığı sorunu uyurgezerliğe ve uykuda konuşmaya neden olabilir. Uyku sorunları bir ruh sağlığı sorunuyla ilişkili olduğunda, altta yatan ruh sağlığı sorunu için tedavi aramak genellikle uyku sorununu çözmenin en hızlı yoludur.

 

Herhangi bir ruh sağlığı durumu uykuyu etkileyebilir ve geceleri olağandışı davranışlara yol açabilir. Uyku sorunları özellikle ruhsal sorunları olan kişilerde yaygındır:

 

  • Kabuslar, gece terörleri ve diğer gece uyku sorunları
  • Depresyon
  • Anksiyete
  • Travma sonrası stres (TSSB)
  • Travmatik beyin hasarı (TBI) gibi nörolojik yaralanmalar
  • Şizofreni

Uyuşturucu ve alkol bazı insanların uykularında konuşmalarına veya yürümelerine neden olabilir. Bu nedenle, madde bağımlılığı sorunları olan kişilerin yanı sıra uyuşturucu veya alkol yoksunluğu yaşayan kişiler de uyurgezerlik veya uykuda konuşma yaşayabilir.

 

Terapi, bu sorunlar bir ruh sağlığı sorunu veya stresten kaynaklandığında uyurgezerlik veya uykuda konuşma konusunda yardımcı olabilir. Terapi, bu sorunlar bir ruh sağlığı sorunu veya stresten kaynaklandığında uyurgezerlik veya uykuda konuşma konusunda yardımcı olabilir. Birçok kişi terapinin, uyku yoksunluğu veya eşiyle uyku konusunda yaşadığı çatışmalar gibi parasomnilerin zorluklarıyla başa çıkmalarına da yardımcı olduğunu düşünmektedir. Doğru terapist, sağlıklı bir uyku ortamı oluşturmanıza, sağlıklı uyku hedefleri belirlemenize ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

 

Uyku sorunları tüm aileyi etkileyebilir. Bir çocuk uyurgezer olduğunda, ebeveynler iyi bir gece uykusu almakta zorlanabilir ve kardeşler endişeli hissedebilir. Uyurgezer veya uykuda konuşan bir eş, partnerinde uyku sorunlarını tetikleyebilir. Gece yemek yeme gibi gece uyku sorunları, evlilik veya ilişki sorunlarının kaynağı bile olabilir. Aile veya çift terapisi, ailelerin bu sorunları yönetmesine ve anlamasına yardımcı olabilir.

 

Mohebbi, A., Holoyda, B. J., & Newman, W. J. (2018). Sexsomnia as a defense in repeated sex crimes. The Journal of the American Academy of Psychiatry and the Law, 46(1), 78-85. Retrieved from http://jaapl.org/content/46/1/78.long

Oliviero, A. (2008, February 1). Why do some people sleepwalk? Retrieved from https://www.scientificamerican.com/article/why-do-some-people-sleepwalk

Pediatric parasomnias. (n.d.). Retrieved from https://www.childrens.com/specialties-services/specialty-centers-and-programs/sleep/programs-and-services/sleep-medicine/nightmares-sleepwalking-sleep-talking-sleep-terror

Post-traumatic stress disorder (PTSD) and sleep. (n.d.). National Sleep Foundation. Retrieved from https://www.sleephealthfoundation.org.au/pdfs/Post-Traumatic-Stress-Disorder.pdf